Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Panstvo – psí komedie

10. října 2020 v 19:0021:00

O představení

Představení se koná v rámci Divadelního festivalu Kolotoč.

 

Jedním z největších strašáků dneška je neustálé opakování faktu o společnosti, která je roztříštěná. Pomyslné sociální nůžky se bezpochyby stále víc rozevírají, ale sociálně-ekonomický rozměr není jediným rozměrem naší společnosti, pořád toho máme mnoho společného – jsme lidé, ač to může znít banálně. Vědomí si toho z dnešního mediálního prostoru prakticky vymizel právě na úkor neustálého zdůrazňování „třídních“ rozdílů. Všichni jsme stejní sobci, těla a duše toužící po lásce nebo jenom obyčejné možnosti někam patřit.
Inscenace Panstvo Divadla Kolárka se snaží podívat na svět z této podstatně jiné perspektivy, aniž by však ony socioekonomické rozměry opomíjela. Ústřední postavami příběhu jsou tedy Paní domu a její dvě zaměstnankyně – kuchařka Marta a švadlena Anna, na jejichž osudech se ukazuje dvojí rozměr každého z nás. Paní domu a dědička pivovaru na první pohled vypadá jako despotická vládkyně, ale při bližším ohledání zjišťujeme, že musela přetrpět mnoho, aby zachovala čest rodiny. A stejně jsou na tom i Marta s Annou, které sice trpí těžkou prací v domě, ale sami se despoticky staví k nelegální přistěhovalkyni Xaně, která v domě pracuje jako uklízečka, „tam odkud jste, jsou všichni jako my, jako paní Anna a já, ale nemyslete si, že se kvůli tomu můžete vyvyšovat,“ říká Marta na adresu Xany.
Přičemž nejde o žádné těžké sociální drama, žánrově jde právě naopak o komedii, námi doplněnou o přídomek „psí“. V této grotesce, která střílí do vlastních řad, je opravdu člověk člověku psem a nezáleží na sociálním postavení. Text hry je blízký jihomoravskému prostředí, původní předlohy, z jejíchž motivů vycházíme, vznikly v Dolním Bavorsku a Rakousku, tedy německojazyčných oblastech kulturně srovnatelných s jižní Moravou. Tradice těchto předloh vychází z tzv. Vídeňského lidového divadla, jejímiž čelními představiteli byli mistři komedie jako J. N. Nestroy nebo F. Raimund, podobným směrem k širokému (nejen lidovému) publiku chce jít i naše inscenace. Smíchem k očistě!

Režie: Jan Doležel
Dramaturgie: Eva Petrželová
Scénografie: Jan Doležel
Kostýmy: Veronika Ráčilová a kol.
Výběr hudby: Jan Doležel
Plakát: Jan Schulz

Hrají: Marie Hudcová, Markéta Nesrstová, Michaela Růžičková, Jan Schulz, Leona Voráčová

 

 

Hrazeno z dotace JmK.

 

Délka představení: 120 minut

Premiéra: 26. 6. 2020


Panstvo – psí komedie 10. října 2020 v 19:00 – 21:00

Podrobnosti

Datum:
10. října 2020
19:00 – 21:00

Rezervace